У четвер, 14 вересня, в районній державній адміністрації відбулася нарада з питань екологічного стану Джарилгацької затоки та острова Джарилгач. Для обговорення зібралися представники районної та міської влади, зокрема, депутат обласної ради Володимир Куріков, голова райдержадміністрації Віктор Турик, міський голова Олександр Яковлєв, працівники Скадовського досвідного лісомисливського господарства, Національного природного парку «Джарилгацький», Адміністрації Скадовського морського порту, громадські активісти. Питання в основному стосувалося організації прибирання на території острова побутового сміття протягом курортного сезону. Ще одним предметом обговорення стала заява депутата обласної ради Володимира Курікова на сесії обласної ради, яка відбулася 8 вересня, про бездіяльність Скадовської райдержадміністрації стосовно екологічного стану Джарилгацької затоки та острова Джарилгач.
«Ситуація з прибиранням острова покращилася»,– неодноразово наголошував головуючий на нараді Віктор Турик.
– Питання екологічного стану Джарилгацької затоки та острова Джарилгач сьогодні набуло широкого резонансу у владних і громадських колах нашого району та області. Зважаючи на це, райдерж-адміністрація розширила коло учасників наради і залучила громадськість міста, аби разом обговорити найоптимальніші варіанти захисту та збереження цієї рекреаційної зони, – розпочав засідання голова РДА.
Віктор Турик наголосив, що у 2014-2015 роках ситуація з побутовими відходами на острові була неконтрольованою, зона відпочинку потопала у смітті. Навесні 2016 року при райдержадміністрації було створено робочу групу з контролю за використанням рекреаційних зон на о.Джарилгач у межах території Скадовського лісомисливського господарства, яке є постійним користувачем острівних земель. Із виступу Віктора Турика стало відомо, що цією групою було за-пропоновано декілька шляхів вирішення питання чистоти на острові Джарилгач. Перший – заборонити масовий відпочинок людей на острові, другий – створити комунальне підприємство, яке б мало прибирати та вивозити сміття на острові, стежити за безпекою відпочивальників і навіть надавати першу медичну допомогу, третій – надати у тимчасове користування визначені території острова приватним підпри-ємцям, на яких і покласти всі зазначені вище функції.
Врешті зупинилися на останньому: на острові було виділено 84 ділянки й запропоновано їх бажаючим для тимчасового користування з метою здійснення рекреаційної діяльності. За словами директора Скадовського досвідного лісомисливського господарства Валерія Войналовича, таких бажаючих виявилося мало. У 2016 році лише 15 користувачів взяли ділянки, а фактично приступили до роботи четверо. Інші, незважаючи на те, що сплатили рентну плату та оплатили послуги лісгоспу, все ж відмовилися займатися рекреаційною діяльністю, оскільки вона потребує вкладання значних коштів. За кожною взятою у користування територією було закріплено підприємця, який мав встановити біотуалети, стежити за чистотою та відповідати за безпеку відпочивальників. До речі, цього року таких користувачів було шестеро, але обслуговували вони значно меншу територію, ніж минулого року.
– Завдяки цьому останні два роки ситуація на острові значно покращилася, – неодноразово повторював присутнім Віктор Турик. – Але, враховуючи, що на острів курсували великі судна (перевізники), кількість відпочивальників тут збільшилася в рази і в деякі дні одномоментно досягала 1800 осіб. Впоратися оперативно з усім сміттям було важко!
Голова адміністрації закликав учасників наради надати власні пропозиції вирішення цього складного питання, аби разом зберегти так звані українські Мальдіви.
У тому, що в 2017 році ситуація з прибиранням острова покращилася, Валерій Войналович підтримав Віктора Турика, але зазначив:
– У 2016 році, після закінчення літнього сезону, ми «усім миром» робили масове прибирання острова, бо сміття там залишилося дуже багато. Цьогорічний сезон минув краще – завдяки по-стійному контролю з боку Національного парку «Джарилгацький» та лісомисливського господарства сміття прибиралося регулярно. Ситуація покращилася й у тому сенсі, що було з кого спитати за прибирання території. Крім того, лісгосп зміг отримати хоч якісь, але гроші від користувачів території острова.
У цьому році ця сума склала 76 тисяч гривень. Також директор лісомисливського господарства зазначив, що практично вивозили сміття з острова два великих судна – ОМ-103 та ОМ-104.
– Але між ними увесь час відбувався конфлікт щодо того, чия черга вивозити побутові відходи, – роз’яснив Валерій Леонідович. – Якщо в окремий день працює одне судно – сміття вивозиться. Щойно на причал приходить друге судно, відходи залишаються на острові. Загалом сміття на острові «поточне». За день накидали – на ранок прибрали. Усі користувачі земельних ділянок мають угоди до 16 вересня, на прибирання дається ще два тижні. Деякі території вже передано лісгоспу, тепер ми за них відповідальні, тож постійно прибираємо. Зараз ситуація щодо контролю покращилася в рази порівняно з минулим роком. Свіжого сміття майже немає, прибираємо те, що було закопане у пісок і вивільнилося після вітрів, – закінчив свій виступ директор лісгоспу.
«Досить бути безвід-повідальними!» – закликав на нараді тимчасово виконуючий обов’язки директора Національного природного парку «Джарилгацький» Віталій Коваленко, звертаючись до влади та громадськості.
– Сміття на острові є! До Міні-стерства екології днями надійшла скарга про гори відходів на Джарилгачі, – емоційно розпочав співдоповідь виконуючий обов’язки директора Парку. – Згідно з положенням про Національний парк «Джарилгацький», ми маємо право проводити на острові рекреаційну діяльність, але чомусь цим займається Скадовське лісомисливське господарство та отримує за це гроші. А про чистоту та збереження природи на острові громадськість та влада питають з нас! Якби це була територія Парку, то було б створено належні рекреаційні ділянки, проводилася б відповідна робота по їх благоустрою, регулярно прибиралося б сміття.
Протягом курортного сезону на Джарилгачі працюють інспектори служби державної охорони Парку. Вони систематично контролюють екологічний стан, роз’яснюють відпочивальникам правила протипожежної безпеки, змушують користувачів терито-ріями прибирати сміття, піклуються про збереження унікального рослинного і тваринного світу острова. Сьогодні, до речі, наші працівники в черговий раз виїхали прибирати засмічені території Джарилгача, – повідомив Віталій Коваленко.
«У районі немає програми захисту екологічного стану Джарилгацької затоки», – порушив глобальне питання Володимир Куріков:
– Мої численні звернення до райдержадміністрації, районної та міської рад з приводу розробки програм по захисту екології Джарилгацької затоки та про встановлення двокілометрової захисної зони, досі жодного результату не дали. Спеціалісти райдержадміністрації до цих пір не розробили програму, пояснюючи це відсутністю належного фінансування для виконання необхідних заходів. Але ж, шановні, фінансування виділяється тільки під існуючу програму! Відсутність цільових програм, як районного, так і обласного рівнів, позбавляє Скадовський район можливості отримати гроші на дослідження екологічного стану Джарилгацької затоки. Зокрема, мова йде про більш ніж 1 мільйон гривень з обласного бюджету, який готові виділити депутати обласної ради на такі цілі. Бездіяльність у цьому напрямку може привести до екологічної катастрофи, – закінчив Володимир Куріков.
У відповідь Віктор Турик запевнив, що програма підготовлена, але остаточний варіант поки що не затверджений. Коли це буде зроблено, на нараді так і не прозвучало.
На нараді усім учасникам було запропоновано продовжити розмову наступного дня у кабінеті заступника голови райдерж-адмі-ністрації Надії Сєркової, де й обговорити конкретні заходи із збереження рекреаційної території.
Загалом упродовж усього заходу між учасниками неодноразово звучали взаємні звинувачення у недопрацюваннях, а то й бездіяльності у таких гострих питаннях, як екологічний стан острова і затоки. Протистояння та відсутність персональної відпо-відальності за неналежну увагу до цієї проблеми піддає сумніву можливість конструктивного її вирішення найближчим часом. Очевидно, що реальний захист та збереження рекреаційних територій Скадовщини потребує, перш за все, об’єднання усіх владних структур та громадськості, а не їхньої конфронтації. Та поки що спостерігаємо якраз останнє.
Вікторія Мелешко.