Назустріч людям

передовиця_слайдерМи живемо у час, коли в інформаційному просторі швидко зростає значення доступності, якості та оперативності отримання знань. Здавна їх джерелом були книги, зосереджені у бібліотеках. Тепер функції бібліотек значно розширю-ються. Про основні напрямки роботи книгозбірень та спектр їх послуг нам напередодні професійного свята розповіла Наталія Старенька, директор комунального закладу «Скадовська централізована бібліотечна система».

– Бібліотеки вже не розглядаються як пункти видачі книг, – висловила свою думку Наталія Іллівна. – Безумовно, бібліотеки є величним надбанням цивілізації, проте на наших очах їх роль докорінно змінюється. Настали нові часи, коли працівники бібліотек повинні освоювати інформаційні простори, відкриті їм всесвітньою мережею. Сьогодні в арсеналі бібліотекаря з’явилася величезна кількість способів здобути інформацію як всередині бібліотеки, так і за її межами. За приклад можемо взяти співробітників нашого закладу.

У 2011 році наша бібліотека брала участь у проекті міжнародної технічної ініціативи «Глобальні бібліотеки в Україні», програма «Бібліоміст». Ми запропонували своє бачення розвитку цього проекту, і настільки успішно, що нам безкоштовно виділили 15 комп’ютерів та все технічне обладнання до них. Цьому передувала копітка та тривала робота. І ось уже три роки, за підтримки місцевої влади, ми маємо можливість здійснювати бібліотечне обслуговування у відповідністі з сучасними принципами загальної доступності інформації. Тобто ми навчаємо наших відвідувачів користуватися комп’ютером, орієнтуємо їх у морі знань, які можна отримати в Інтернеті, даємо змогу знайомитись і спілкуватись у соціальних мережах. Можу вас запевнити: у нас є можливість отримання найсвіжішої інформації будь-якого характеру, перегляду бібліотечних ресурсів світу, отримання найважливіших навиків роботи з новітніми технологіями.

– Наталіє Іллівно, такий сучасний підхід до справи ставить підвищені вимоги до працівників бібліотек? Чи змінився їх стиль роботи?

– Докорінно змінився. Давно минули часи, коли бібліотекар видавав книги і записував їх у формуляр. Сучасний бібліотечний працівник має бути всебічно розвиненою особистістю.Та й сама бібліотека, на моє глибоке переконання, має стати осередком розвитку творчих здібностей своїх відвідувачів, місцем їх спілкування та спільного проведення вільного часу, тобто об’єднати людей. Бібліотекар повинен дбати про популярність свого закладу, а тому працювати у напрямках пропагування краєзнавства, екологічних знань, історії рідного краю і України, виховання патріотизму. А креативний підхід до справи спонукає працівника бібліотеки гарно декламувати, співати, навіть, за потреби, й танцювати. Адже ми йдемо до читачів усіма можливими шляхами, ми хочемо бути для них цікавими.

І справді, кожен, хто відвідує бібліотеку, може відчути, як легко і приємно почувається у цьому закладі. Особливо по-домашньому затишно у великій читальній залі центральної бібліотеки для дорослих. Жодне свято, жодна подія у світі літератури не проходить повз увагу колективу закладу. Тут проводяться конкурси і виставки, тематичні заняття для школярів і дорослих, свята й уроки-реквієми. Наполегливо і цілеспрямовано бібліотекарі заохочують дітей до участі в усних журналах, літературних читаннях, вікторинах та інтелектуальних іграх. Коли переступаєш поріг закладу, одразу потрапляєш у чудовий світ творчої атмосфери. Тут нерідко проводяться зустрічі з цікавими людьми нашого краю, збираються клуби шанувальників літературного слова різного віку. Тут люблять поезію, поважають народні традиції, живопис і декоративне мистецтво.

Зараз прискореними темпами відбувається комп’ютеризація бібліотечної професії. Тих, хто там працює, називають бібліофахівцями, аналітико-синтезаторами, кураторами, і все рідше бібліотекарями. Імідж книгозбірні створюють люди, які в ній працюють. Найголовніша риса, котра притаманна працівникам бібліотечних закладів міста і району, – це інтелігентність, вміння зрозуміти потреби відвідувачів, терпіння і готовність допомогти.
Без перебільшення, професія бібліотекаря є чарівною. Справа не лише у любові до книги і читання. Людина, котра радить і дає читачеві книгу, несе людям світло пізнання, допомагає через літературну мудрість подолати сумніви, розчарування, а замість них відчути справжні хвилини щастя.

Юрій Бондарєв. Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення