Не Кірова – Єлизаветівська!

Зміни назв вулиць у Скадовську таки відбулись, і, до честі керівництва міста, шість із них отримали історичні назви. На карту знову повернуться саме такі назви, які дав їм засновник міста – Сергій Балтазарович Скадовський.

Ліза з братом СергіємОстаточно назви вулиць засновник закріпив в офіційному (або генеральному) плані міста, що був виконаний 1904 року.

Якщо першу вулицю із заходу нашого міста Сергій Балтазарович найменував на честь свого батька, то другу – на честь третьої доньки Лізи. Вона, власне, й народилася у 1904 році, в Сімферополі. Вулиця отримала назву Єлизаветівська.

Свідки вказують, що саме Ліза була останньою, з ким спілкувався засновник нашого міста. 15 червня 1918 року, о 8-й годині ранку, Ліза принесла чаю батькові, котрий сидів на веранді. За кілька хвилин він помер.

Життя Єлизавети було коротким і закінчилося трагічно. Напередодні захоплення Скадовська більшовиками, у січні 1920 року, три доньки Скадовського та син Юрій вирішили залишити Скадовськ на яхті «Софія ІІ». Усіх їх було знайдено мертвими на напівзатопленій яхті, яку прибило до узбережжя Румунії. Існує кілька версій про їх загибель. За однією, їх вбили румунські прикордонники, за іншою – члени екіпажу.

У 1924 році вулицю Єлизаветівську у Скадовську було перейменовано на Зінов’євську – на честь радянського державного діяча Г.О.Зінов’єва. У грудні 1934 року вулицю в черговий раз перейменовують. Цього разу на вулицю Кірова. Аналогічне перейменування тоді відбувалося по всій країні і пов’язане з вбивством С.М.Кірова. В організації замаху на Кірова звинуватили Зінов’єва.

Проте назва Єлизаветівська дуже міцно закріпилася серед жителів міста. Коли у вересні 1941 року окупаційна влада дозволила перейменувати вулиці Скадовська, то на міських зборах більшістю голосів цій вулиці знову надали її історичну назву. Тоді історичні назви повернули лише 6 вулицям.

Від початку ця вулиця мала носити назву Єлизаветівська, і вона її знову отримала, як цього колись хотів засновник нашого міста Сергій Балтазарович Скадовський.

Олег Лиховид,
член Національної спілки краєзнавців.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення