Нехай об’єднає нас проста ідея…

Усім відомо, що Конституція являє собою Основ-ний Закон держави і суспільства, який має найвищу юридичну силу і регулює найважливіші суспільні відносини. Але як особисто сприймає кожна людина цей документ? Чи «приміряє» власне життя до норм Конституції? Чи задовольняють її норми конституційного права? Напередодні святкування Дня Конституції України наша газета спробувала знайти відповідь на ці запитання з точки зору пересічного мешканця нашого міста. А за допомогою ми звернулися до Олени Михайлівни Панькової, депутата міської ради та активного громадського діяча.

ПаньковаОлено Михайлівно, як, на вашу думку, скадовчани будуть святкувати День Конституції України? Це особливий день для них?

– Будуть відзначати, як зазвичай це робили під час головних державних дат. Відбудуться офіційні заходи, урочисті привітання. Інше питання: чи стало це свято особистим у житті кожної людини, чи відчуває простий громадянин потребу відзначати його… Думаю, що протягом минулих 23 років Незалежності України було дуже мало зроблено для того, щоб люди вітали Конституцію від усього серця. Якось так склалося, що народ жив своїм життям, а держава – своїм. І лише під час Майдану у Києві народ відчув, що може сказати і своє слово щодо устрою і порядку у державі, багато людей відчули себе причетними до долі України. У Скадовську ми теж скористалися своїм конституційним правом і вийшли на місцевий майдан. Ось ці люди дійсно будуть святкувати 28 червня так само, як і родинне свято.

Як ви вважаєте, наскільки повно Конституція України відображає інтереси громадян? Якби у вас була така можливість, то чим би ви її доповнили?

– Зміст цього документу відповідає європейським нормам. У Конституції гарантується людині все, що необхідно їй для повноцінного громадського та особистого життя. А от у житті ми стикаємося з невідповідністю: часто не можемо реалізувати своє право на працю і достойну винагороду за неї, те ж саме стосується безплатного навчання і медичного обслуговування. У Конституції враховані всі аспекти і сторони нашого життя. Та якби була моя воля, я б доповнила її такою статтею, яка б вимагала беззаперечного виконання того, що гарантує Конституція.

Зміни, які сьогодні готують до Конституції, пов’язані з децентралізацією влади. Наскільки може змінити життя українців надання широких повноважень місцевим громадам?

– Місцева громада обирає собі владу, а вже влада повинна користуватися повнотою розширення повноважень. Звичайно, місцевій владі потрібно більше самостійності у вирішенні локальних питань, вона володіє більшою інформацією щодо стану справ. Та от питання: чи завжди місцева влада хоче такої самостійності? Якщо вона ініціативна, користується повною довірою громади, прагне покращити життя своїм виборцям, якщо вона чесна і відкрита – для неї розширення повноважень піде тільки на користь. Думаю, що владі на місцях треба більше довіряти з боку столичної та обласної влади.

Часто громадяни бачать у Конституції тільки свої права і не бачать своїх обов’язків. Що ви про це думаєте?

– Думаю, що цього б не було, якби поняття конституційних прав та обов’язків прищеплювалися ще у дитячому віці. Важливо, щоб людина з дитинства вже розуміла, що вона живе відповідно до Основного Закону держави, вона захищена ним, а водночас є зобов’язаною перед державою, повинна поважати Конституцію. Виховати ці почуття непросто, на це потрібні десятиліття. Думаю, зараз у державі почали створюватись умови для формування довіри людей до неї, хоча це і складний процес.

Сьогодні Україна випробовується на міцність свого державного устрою. Багато в чому наше майбутнє залежить від єдності, від згуртованості народу. Якими будуть ваші побажання у ці передсвяткові дні?

– Так, ми переживаємо зараз надзвичайно складний період української історії. Мова йде про цілісність України, про те, що кожен громадянин несе відповідальність за її збереження. Тому хочу побажати всім читачам «Чорноморця» зустріти День Конституції України, як свято єдності нашого народу навколо простої ідеї – прагнення зміцнити нашу Україну, зробити її сильною і незалежною. І, звичайно, бажаю кожному скадовчанину у цей день миру і злагоди, хорошого настрою, оптимізму, віри у майбутнє, достатку і міцного здоров’я!

Дякуємо вам за бесіду і теж вітаємо з наступаючим святом!

Бесідували Тетяна Підгородецька, Юрій Бондарєв.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення