Особливості притягнення неповнолітніх до кримінальної відповідальності

Проблема злочинності серед неповнолітніх – це трагедія нашої держави, усього суспільства, оскільки діти у більшості випадків – саме наслідок соціально-економічного становища, через низькі статки родини змушені робити вибір: бути законослухняними чи злочинцями.

imagesУ багатьох країнах світу, зокрема в США, Великобританії, Франції, Німеччині, кримінальне судочинство стосовно неповнолітніх здійснюється спеціальними судами, діяльність яких науковці й практики оцінюють позитивно. У нашій державі, відповідно до Кримінально-процесуального кодексу України, запроваджена спеціалізація слідчих і суддів з розслідування та розгляду кримінальних проваджень щодо неповнолітніх. Накази Генерального прокурора України «Про організацію діяльності органів прокуратури щодо захисту прав і свобод дітей» та «Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні» передбачають спеціалізацію і серед прокурорів. У зазначених наказах наголошується, що повне забезпечення захисту прав неповнолітніх упродовж судового провадження можливе лише тоді, коли державне обвинувачення підтримує прокурор, який має достатню кваліфікацію, досвід роботи та високі моральні якості.

Головна мета зазначених положень – врахування у кримінальному провадженні особливостей фізичного, психічного, емоціонального стану неповнолітнього підозрюваного, його ставлення до правопорушення, особливо, якщо воно вчинене у групі з дорослою особою, виявлення факту втягнення неповнолітнього у протиправну діяльність, детальне з’ясування обставин його виховання, умов проживання тощо.

Згідно з Конвенцією ООН про права дитини, малолітні особи, а також діти у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років, під час кримінальних проваджень мають певні «привілеї», їм надаються деякі гарантії: посилений захист їх прав, додаткові підстави звільнення від кримінальної відповідальності, призначення більш м’якої міри покарання, пом’якшення умов його відбування.

Ювенальний прокурор Новокаховської місцевої прокуратури Яна Анатоліївна Козак.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення