Теплий Олекса випускає бджіл на весну

Церковний календар 1_сайт30 березня за церковним календарем згадують преподобного Олексія. У народі це свято отримало назву «Теплого Олекси».

Святий Олексій народився наприкінці 4 століття в сім’ї римського сенатора Євфіміана. Отримав добре християнське виховання, у 18 років батьки одружили його на багатій римлянці. Та одразу після шлюбу Олексій залишив дру-жину, батьків, і подався до міста Едесси в Сирії. Там упродовж 17 років він молився при храмі Пресвятої Богородиці. Пресвята Богородиця звістила паламареві цього храму, що Олексій є чоловіком Божим. Коли він став відомим усьому місту, то таємно покинув його. Під час подорожі кораблем потрапляє у шторм, а коли корабель пристав до берегів Італії, Олексій іде додому, як жебрак. Він не зізнався батькам, а найнявся на службу, і наступні 17 років прожив під домашніми сходами. Лише після смерті знайшли при ньому записку з його справжнім іменем та описом життя.

Свято Теплого Олекси з особливим нетерпінням чекали усі селяни. Зранку хлібороби, зодягнувшись у святкове вбрання, вітали один одного з весною й теплом. Теплого Олекси – одне з найважливіших свят і для пасічників. Саме у цей день, за давньою традицією, пасічники виносили вулики з зимівників, розкривали їх, і бджоли робили перший обліт. Кропили їх освяченою на Стрітення водою, промовляючи: «Теплий Олекса випускає бджіл на весну». Потім молилися перед іконою святого Олексія, щоб Господь послав гарне літо і багато меду, охороняв бджіл від бід.

Цей день дуже шанують мисливці та рибалки. Мисливці розповідають, що в день Теплого Олекси ведмеді покидають своє лігво і йдуть шукати поживи, а лисиці переселяються зі старих нір у нові. Рибалки ж сподіваються на добрі лови: хто не шанує Олексія, чоловіка Божого, тому риба на руку не піде. У народі кажуть, що на

Теплого Олекси риба хвостом лід розбиває.

Тепла та сонячна погода на Олекси віщує врожай на хліб і багаті рої. Якщо ранок ясний, рої будуть виходити ранками, а якщо вечір ясний – вечорами. Якщо цього дня вибрати найкращі зерна для посіву, врожай вродить щедро і буде чистим, як золото. Хто на Теплого Олекси почує вівсянчину пісню, буде весь рік веселим. Якщо промовити до неї: «Іду в ліс по рогіз, ходи зі мною», то рік буде врожайним на ягоди та гриби.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення