У Скадовську працівники центральної бібліотеки для дітей проводять незвичайну акцію. Вони за власний рахунок видають книжки своїх талановитих читачів. Не кожен юний відвідувач може побачити на полиці книжку власного авторства. Скадовчанці Насті Гудим пощастило з цим двічі. Нещодавно центральна бібліотека для дітей посприяла виданню двох книжок своєї читачки. Одна, що вийшла під назвою «Все то, что я люблю», – збірка віршів. Друга книга – збірка прози під назвою «Рассказы».
Осінній початок
Писати вірші Настя Гудим, учениця шостого класу Скадовської загальноосвіт-ньої школи №3, почала у сім років. Батьки пішли до бабусі допомогти з ремонтом, а дівчинка залишилася вдома сама. «Нічим було зайнятися, і від нудьги я вирішила складати вірші. Почала накидати якість рядки на аркуші паперу. Дивлюся: щось забавне виходить», – згадує дванадцятирічна Настя. Перший віршик у дівчинки був про осінь. «Вот и осень наступает, песни звонкие играет… Осень шевелит листочки и осенние цветочки. Распускаясь на полянке, лето село на зарянку…».
І пішло-поїхало. Вірші до неї, зізнається дівчинка, приходять по-різному. І навіть сняться вночі. Або якась «фразочка придумалася», або якийсь четверовірш наснився… Головне, прокинувшись вранці, не забути і записати його, початок нового вірша. Те ж саме, що з віршами, відбувається і з її прозою. Перші фрази і сюжети бачаться їй уві сні, приходять з телевізора, зустрічаються на вулиці… Інколи – прямо з-під ніг перехожих. Маленькі оповіданнячка про реальне і вигадане, але таке захоплююче та цікаве життя.
Вечори В альтанці
З Настею Гудим, юною поетесою та відмінницею, чий рейтинг у школі за оцінками лідирує, ми зустрілися у домашньому колі, разом з її батьками. Вдома Настю характеризують веселою, вразливою, чуйною та поступливою дитиною. Батьки охоче та з інтересом підтримають усі починання доньки, котра списує своїми творами зошити й альбоми. А ще дівчинка складає пісні, записуючи їх на диктофон, і прагне навчитися грати на гітарі. Непогано малює, ліпить із пластиліну. Намагалася займатися й вокалом, але завжди зайнятій дівчинці це захоплення здалося важкуватим… Довелося відмовитися на користь навчання та літературних захоплень.
Коли збірки творів Насті вперше побачили світ, батьки влаштували на подвір’ї будинку презентацію доньчиного дебюту. Запросили на вечірку під синь домашньої альтанки з чаєм, тістечками та іншими ласощами однокласників та друзів Насті. Усе пройшло незвичайно, галасно та весело.
«Дівчинка з іншої планети…»
У класі Настя Гудим – серйозна, вдумлива та розсудлива учениця, відповідає за організацію свят. «Вона часом буває занурена у свої думки. Наче дівчинка з іншої планети…», – і такий відгук я почула. Під керівництвом Насті, разом з творчою групою, однокласники провели Хеллоуін, під час якого використали усі підручні засоби – гарбузи з батьківських городів. Класний керівник Олена Леонідівна Нікішенко, викладач англійської мови – молода душею, захоплена своєю роботою і підтримує усі творчі поривання та устремління дітей.
Попри пристрасть до літератури, улюблені шкільні уроки Насті – історія та фізкультура.
А ще Настя полюбляє, коли до неї приходять у гості. Мріє стати журналістом на телеканалі «Дискавері», аби її майбутня робота була пов’язана з подорожами до різних країн. «Можна одночасно і розповідати, і мандрувати, і навіть смачні національні страви куштувати», – розмірковує вона.
Бібліотека підтримала
Першими талановиту читачку помітили та підтримали бібліотекарі: у школі – Ольга Петрівна Шушковська, а в бібліотеці для дітей – Оксана Миколаївна Ма-лашкова. Більше того, в бібліотеці вирішили за свій скромний рахунок видати книги найталановитіших дітей – читачів книгозбірні. Настя Гудим – не перша й не остання у цьому переліку обдарованих дітей. Першими стали Кристина Бузукчі та Даша Павловська, теж юні поетеси. Настя Гудим у цьому ряду виявилася ще й прозаїком, і тому на її рахунку аж дві видані книги. Книжковий дизайн розробила Ольга Миколаївна Волошина, бібліограф районної бібліотеки для дорослих. Окремо в цьому ряду стоїть Іван Якименко, десятикласник Скадовської гімназії. Усі витрати по виданню його творів взяли на себе батьки. І надрукували об’ємне зібрання захоплюючих фантазійних опусів сина у книзі з яскравою твердою суперобкладинкою.
Працівників бібліотеки ця цікава акція захопила. Ось тільки для підтримки обдарованих дітлахів вони віднині вирішили шукати спонсорів. Скромний бібліотечний бюджет ці витрати не потягне… Важливо, що талановитих дітей подібна акція нехай і малим тиражем, але дуже надихає. Як каже Настя Гудим про свою творчість: «Пишеш, і самій цікаво: а що ж далі, за сюжетом буде? Чим уся ця історія закінчиться?».
Тетяна Шипілова.
Фото Олександри Воротинцевої.