Є перспективи у наших митників…

булюк_сайтГортаючи літопис Скадовська, не можна не зупинитися на сторінці, яка присвячена створенню та розвитку митної служби у нашому місті. Адже вона бере свій початок  навіть до заснування Скадовська, а незабаром, у 2017 році, відзначатиметься 120-річчя утворення застави у Скадовську.

Про здобутки та перспективи скадовських митників ми поспілкувалися з начальником обласної митниці Віталієм Булюком.
 

– Віталіє Вікторовичу, будинок митних чинів був зафіксований на острові Джарилгач ще на карті Таврійської губернії 1865 року. Чи можна сказати, що це були перші митники нашого краю?

– Як відомо, митні служби в Україні мають багатовікову історію. За всіх часів митниця була одним із найсуттєвіших факторів державності та незалежності країни, яскравим свідоцтвом владного і фінансового суверенітету, а митні збори були суттєвим внеском у державну скарбницю. Тому і професію митника, на мій погляд, можна вважати однією з найдревніших у світі, і втому числі на території нашого міста. Адже, зазирнувши в глибоке минуле, ми побачимо, що митні відносини існували майже у кожному прадавньому суспільстві. Територію сучасної Херсонщини здавна заселяли різні племена і народності з неоднаковим рівнем розвитку економіки та державності. Результати археологічних розкопок на півдні України дозволяють прослідкувати зовнішньоекономічні зв’язки давніх народів. Знахідки нетипових для наших країв товарів, сировини та виробів підтверджують існування в цей період широких торговельних та господарських зв’язків населення Нижнього Подніпров’я. Не виключено, що саме в цей час зароджувалися найпростіші форми митних зборів. Якщо ж у стародавні часи існувала повноцінна митна система, що ж тоді заважає нам припустити, що перша згадка про митників нашого краю датується 1865 роком, коли на карті Таврійської губернії був зафіксований будинок митних чиновників на острові Джарилгач?!

– У 1897 році рішенням Державної ради Російської імперії було утворено Джарилгацьку митну заставу в Скадовську. Яку роль вона відігравала у тодішньому розвитку порту і міста?

– Так, Джарилгацька митна застава була створена у травні 1897 року, а вже восени цього ж року з порту було відправлено за кордон, переважно в Антверпен і Гамбург, біля мільйона пудів зерна. У цей період почала діяти карантинна служба. На початку XX століття в Скадовськ щорічно заходило 8-10 кораблів з Англії, Німеччини, Греції, Швеції. З порту експортувалися вовна, каракуль, зерно. Так лише за 1900 рік звідси було відправлено 600 тис. пудів різних вантажів, а в порт прибуло більш ніж 400 тис. пудів вантажу. Предметами ввозу були каміння і цегла, черепиця, цемент, крейда, вапно, вугілля, дрова, столярні вироби, пиво, вино, мінеральна вода, сіль, гас. Цікавим є той факт, що об’єктами порушень митних правил на той час були коні, їх заборонялося як ввозити, так і вивозити, відповідно до указу імператора від 1904 року. Цю заборону було скасовано в 1905 році. Тому з впевненістю можна зазначити, що створення митної застави сприяло налагодженню тісних торговельних стосунків з країнами Європи, а тодішні митні збори були важливим інструментом поповнення місцевої скарбниці.

– Сьогодні Скадовський морський торговельний порт прагне до активного розвитку, зокрема ведуться роботи з днопоглиблення підхідного каналу. Це дозволить заходити до нас великим іноземним судам. Як позначиться така перспектива на роботі скадовських митників?

– На мій погляд, комплекс робіт з днопоглиблення підхідного каналу є необхідною передумовою функціонування Скадовського морського порту в майбутньому. Ці роботи повернуть конкурентні переваги порту, сприятимуть відновленню поромного сполучення з морськими гаванями Туреччини. Збільшення вантажообігу вплине на роботу митників, адже зростатиме кількість митних оформлень.

На даний час колектив митного поста «Скадовськ» докладає максимум зусиль для виконання покладених на них завдань. Як відомо, Верховною Радою України 20.08.2014 року на підпис Президенту України був направлений Закон України «Про створення вільної економічної зони Криму та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України». Після набрання ним чинності передбачається здійснення митних формальностей, пов’язаних із поставками товарів, переміщенням транспортних засобів комерційного призначення та фізичних осіб через адміністративний кордон ВЕЗ Криму, у відповідних контрольних пунктах в’їзду-виїзду. На даний час у зоні діяльності митного поста «Скадовськ» створено тимчасові зони митного контролю та організовано здійснення контролю зовнішньоекономічних товарів і транспортних засобів, які слідують з та до АР Крим, а саме: неподалік села Ставки, Каїрка, а також на залізничній станції «Вадим».

– Незабаром у Скадовську має відкритися новозбудований храм Преподобного Сергія Радонезького. Не секрет, що ви допомагали у зведенні цієї церкви. Що це для вас означає?

– Так, я дійсно допомагав у зведенні цього храму. Для мене – це наслідування гідного прикладу мого прадіда. Свого часу він сприяв будівництву 10 храмів в області.

– Яким би ви хотіли бачити наше місто і порт у недалекому майбутньому?

– Як справжній патріот свого міста, мрію щоб Скадовськ став потужним українським курортом з високорозвинутим транспортно-логістичним комплексом в порту, а в перспективі – курортом міжнародного значення. Тож бажаю місту процвітання. Нехай наш Скадовськ стане справжньою перлиною на мапі України!

– Дякую за розмову і вітаю вас зі святом!

Запитувала
Тетяна Підгородецька.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення